Zakoupili jste značkový počítač. CD nebo DVD s operačním systémem také máte doma. Ale ovladače nikde. Co s tím? Kde teď ovladače získat? Tento článek má za cíl ukázat na některé zdroje ovladačů.

Nejjednodušší je, zkusit spustit instalaci a nechat systém si s tím poradit. Většinou se poštěstí a instalátor Windows nějaký kompatibilní ovladač najde nebo je schopen přímo stáhnout ovladač z internetu. Co ale pokud ovladač nenajde?

Ovladače ke značkovým počítačům a komponentám

Ke značkovým počítačům a komponentám lze ovladače stáhnout přímo na stránkách výrobce. Obvykle k tomu potřebujete pouze vědět výrobce, a modelové nebo produktové číslo počítače či sestavy, které bývá zpravidla na počítači z boku nebo zezadu, na notebooku zespoda, na nalepeném štítku. A můžete naráz stáhnout ovladače ke všem komponentám pro celou sestavu.

Tady je seznam adres, kde jsou ke stažení ovladače pro značkové počítače a notebooky:


HP - Hewlett-Packard
Fujitsu-Siemens
Dell
IBM - Lenovo
Toshiba
eMachines


Pro neznačkové počítače je proces obvykle o něco náročnější. Je potřeba najít ovladače ke stažení ke všem komponentám, ke kterým chybí. Ale pokud znáte výrobce a model, tak to nebývá problém.

Ovladače mám. Co dál?

Buďto pokračujete v instalaci zařízení s tím, že načtete stažený ovladač z místa, kam jste ho uložili nebo lze aktualizovat stávající ovladač přes start / ovládací panely / systém / hardware / správce zařízení. Zařízení, u kterého není správně nainstalovaný ovladač, obvykle hlásí chybu vykřičníkem. Rozkliknete si zařízení a na kartě Ovladač zvolíte "aktualizovat ovladač". Tím by měly být problémy vyřešené.