Pokud jste se setkali s hlášením: "Tato kopie Windows není pravá?" pak si prosím pečlivě pročtěte následující informace. Je velmi pravděpodobné, že jste si systém zapomněli aktivovat, nebojte nejedná se o nelegální systém.

Přehled systémů

Většina dnes prodávaných počítačů je již v základu osazená systémem. U systému Windows 7 je vylepený štítek s licenčním kódem a modernější počítače mají licenci jako součást počítače. Ta je skryta v elektronické podobě na desce počítače a licenční klíč není viditelný. Po dodání počítače je třeba systém zákazníkem aktivovat. Tabulka ukazuje přehled verzí licencí se kterými se v současné době můžete setkat. A popisuje zda je u nich vylepený licenční COA** štítek

Verze systémuaktivace klíčem na štítku
Windows 7ano, vždy
Windows 8/8.1ne, nikdy
Windows 10ne, pouze MAR*

Tam, kde není štítek, není potřeba nic přepisovat a aktivace proběhne automaticky. Pro verze s vylepeným licenčním štítkem platí následující návod.

Proč se mi objevuje hláška, že tato kopie Windows není pravá?

V našem sortimentu se setkáte pouze s pravým a legálním softwarem. Nákupy jsou řádně zdokladované. MAR štítky se zapisují do systému Microsoftu.

 
Pokud jste zapomněli systém aktivovat objeví se vám v dolním pravém rohu obrazovky toto hlášení.

Čím je tedy tato hláška způsobena? Nejčastěji je tento problém způsoben tím, že si zákazník Windows po nákupu neaktivuje. Podle postupů doporučených společností Microsoft by si aktivaci měl provést koncový uživatel. COA** štítek je zpravidla vylepen na boční / zadní stěně počítače. U notebooků je product key vylepen zespodu a v drtivém většíně případů je skryt pod baterií, kterou je nutné vyjmout a klíč opsat.

 
U počítačů s miniaturními rozměry nejčastěji s označením formátu USFF nebo USFD je štítek skryt na plastové visačce, kterou je nutné vysunout za její poutko, jedná se o poměrně častý dotaz zákazníků, kteří nemohou štítek nalézt.

Jak aktivovat licenci Windows - příprava

 1. K aktivaci si připravte licenční klíč - ideálně si jej vyfoťte mobilem, lépe se pak při samotné aktivaci přepisuje.
 2. Zkontrolujte nastavení data a času v hodinách počítače, čas musí být správně i v rozhraní BIOS.
 3. Pravým tlačítkem klikněte na "Tento počítač" a z nabídky vyberte "Vlastnosti"

 
V sekci základní vlastnosti počítače je vidět, zda již máte systém aktivován, nebo zda je nutné zadat aktivační klíč ze štítku.

Aktivace po internetu

 1. Ve Windows zvolte aktivovat produkt Windows online.
 2. Zadejte aktivační kód "Product key" který je součástí COA štítku
 3. Při opisování dejte pozor na znaky, které se často pletou.
  Znaky: B a 8; G a 6; L a 1; O a 0; D a O.
 4. Aktivaci dokončete podle průvodce.


Aktivace po telefonu

Na značkových počítačích s COA (Certificate Of Authenticity) nálepkou Windows někdy aktivace Windows po internetu nefunguje. Microsoftem poskytovaný alternativní postup s použitím telefonu ale funguje dobře. Postup je následující:

 1. Ve Windows zvolte aktivaci po telefonu 
 2. Windows vám vygenerují kód (ID instalace) 
 3. Vytočte 800 100 074 (použijte telefon s tónovou volbou) 
 4. Z možností vyberte "Aktivace Windows" a pokračujte podle dotazů automatu 
 5. V případě, že aktivační automat neuzná aktivaci, budete přepojeni na operátora (jedná se o Microsoftem uznanou chybu při aktivacích)
 6. Když hovoříte s operátorem Microsoftu, požádajte ho, že chcete aktivovat Windows
 7. Nadiktujte mu údaje, které chce vědět
 8. Operátor Vám vygeneruje a nadiktuje aktivační kód


*MAR - Microsoft Authorised Refurbisher - je program pro prodejce repasované techniky, kdy za určitých podmínek mohou počítače doplnit novou licenci operačního systému Microsoft. V takovém případě je součástí dodávky i originální štítk MICROSOFT COA

**COA - Certificate Of Authenticity - je speciální licenční štítek, který je vylepený na počítači, je nepřenosný a obsahuje speciální prvky ochrany, podobné jako mají jiné ceniny, například bankovky. Tento štítek spolu s nákupním dokladem potvrzuje pravost a nárok na licenci.

 
U nových COA štítku v rámci MAR programu je část licenčního klíče skryta stejně jako pole u stíracího losu. Při jejich stírání buďte opatrní a použijte minci, jinou metodou byste mohli štítek zničit.