V dnešní moderní době je samozřejmostí digitální distribuce dat. Díky internetu můžeme stahovat software okamžitě, bez čekání a hlavně vždy v té nejaktuálnější verzi. Klasická media, jako FDD, CD nebo DVD se stávají minulostí. Je tedy logické, že ani počítače se s takovými instalačními medii nedodávají. Velkou databázi ovladačů a přímý přístup k nim mají také operační systémy. Například oblíbené Windows 10 nebo Linux Ubuntu. Pokud hledáte kde stáhnout operační systém, nebo ovladače, pomůže vám tento článek.

Instalátory operačních systémů

Pokud hledáte instalační media k operačnímu systému, následujte tyto odkazy. Instalaci doporučujeme provádět přes USB flash disk, je to rychlejší varianta než vypalovat DVD a šetříte tím své prostředky i přírodu. V případě, že váš počítač nové Windows 10 nepodporuje, doporučujeme stažení moderního systému Linux Ubuntu, je možné jej spouštět na méně výkonných strojích a jedná se o bezpečný a moderní systém, který splní všechny požadavky v domácnosti i kanceláři.

Návod jak instalovat Windows 10
Návod jak na upgrade Windows 10
Odkaz na stránku ke stažení instalátoru Windows 10

Návod jak instalovat Linux Ubuntu
Odkaz na stránku ke stažení instalátoru Linux Ubuntu

Ovladače ke značkovým počítačům a komponentám

Pokud potřebujete konkrétní ovladače k částem počítače, je nejjednodušší, zkusit spustit instalaci a nechat systém si s tím poradit. Většinou se poštěstí a instalátor Windows nějaký kompatibilní ovladač najde, nebo je schopen přímo stáhnout ovladač z internetu. Co když ovladač nenajde?

Ke značkovým počítačům a komponentám lze ovladače stáhnout přímo na stránkách výrobce. Obvykle k tomu potřebujete pouze vědět výrobce, a modelové nebo produktové číslo počítače či sestavy, které bývá zpravidla na počítači z boku nebo zezadu, na notebooku zespoda, na nalepeném štítku. A můžete naráz stáhnout ovladače ke všem komponentám pro celou sestavu. Velmi také doporučujeme využít servisních štítků (service TAG, seriové číslo, service code, apod.), toto číslo zadáte na stránkách výrobce počítače a nabídne vám to konkrétní ovladače pro váš model.

Níže je seznam adres, kde jsou ke stažení ovladače pro značkové počítače a notebooky, podle výrobců:

HP - Hewlett-Packard
Fujitsu-Siemens
Dell
Lenovo
Toshiba

Pro neznačkové počítače je proces obvykle o něco náročnější. Je potřeba najít ovladače ke stažení ke všem komponentám, ke kterým chybí. Ale pokud znáte výrobce a model, tak to nebývá problém.

Instalace ovladače

Zahajte instalaci zařízení s tím, že načtete stažený ovladač z místa, kam jste ho uložili nebo lze aktualizovat stávající ovladač přes start / ovládací panely / systém / hardware / správce zařízení. Zařízení, u kterého není správně nainstalovaný ovladač, obvykle hlásí chybu vykřičníkem. Rozkliknete si zařízení a na kartě Ovladač zvolíte "aktualizovat ovladač". Tím by měly být problémy vyřešené.

Návody, manuály, servisní příručky

Pokud potřebujete manuál, technické specifikace, nebo servisní příručku, vyzkoušejte náš rozcestník a archiv dokumentů. Tento archiv je přehledně rozdělený podle jednotlivých výrobců a modelů.

Archiv datasheetů, manuálů, příruček - dle výrobců a modelů